Rusko upravilo wikipédiu o zostrelení malajzijského lietadla let MH17

Rusko nielen podporuje teroristov a separatistov na Ukrajine, ale mení aj údaje na wikipédii o nich vo svoj prospech. Tentoraz zmenilo informácie o zostrelení civilného lietadla Malajzijských aerolínií let MH17. Zmeny odhalila ruská verzia Tweet botu – programu, ktorý sleduje zmeny a úpravy textov na wikipédii a osobitne sa zameriava na zmeny prichádzajúce z vládnych IP adries.

Tento program zachytil, že jedna z IP adries patriacich pod ruské vládne štruktúry – celoruskú vládnu štátnu televíznu a rozhlasovú spoločnosť –  sa snažila upraviť text o páde Malajzijského lietadla na wikipédii. Pôvodný text, ktorý hovoril o tom, že „ lietadlo bolo zostrelené teroristami zo samozvanej Donetskej ľudovej republiky pomocou raketového systému BUK, ktorí teroristi dostali od Ruska“ tento užívateľ nahradil textom obviňujúcim z útoku ukrajinské ozbrojené sily – „lietadlo bolo zostrelené ukrajinskými vojakmi“. Celá zmena bola uskutočnená už hodinu po tom, ako sa na wikipédii objavil pôvodný text.

Ako funguje tento program? Spoločne s každou zmenou, ktorú užívatelia na wikipédii uskutočnia, sa permanentne zaznamená aj IP adresa a používateľským menom toho, kto zmenu vykonal. V USA bol vytvorený program – congress-edit, ktorý automaticky zaznamenáva všetky zmeny uskutočnení na wikipédií z počítačov amerického kongresu a okamžite ich zverejňuje na Twitteri. Zdrojový kód amerického programu bol následne sprístupnený pre ďalších používateľov. Na jeho základe vznikol RuGovEdits, ktorý plní rovnakú úlohu, ale vo vzťahu k ruským vládnym IP adresám.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/technology/news/10977082/Russian-government-edits-Wikipedia-on-flight-MH17.html