Senát zablokoval návrh zákona obmedzujúceho právomoci NSA

Pred niekoľkými dňami republikáni vedení senátorom Mitchom McConellom zablokovali snahy o obmedzenie sledovacích aktivít Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA)

Návrh zákona, zvaný taktiež „Freedom Act“ bol podľa advokátov doposiaľ najväčšou príležitosťou na obmedzenie právomoci NSA pri sledovaní. K jeho posunutiu na pripomienkovanie chýbali dva hlasy z potrebných 60. Tento návrh bol podporovaný taktiež koalíciou technologických spoločností, medzi ktorými sa nachádzali i giganti ako Apple, Google, Microsoft a Yahoo.

Freedom Act bol prvýkrát predstavený minulý rok senátorom Leahym. Návrh mal obmedzovať NSA v zbere telefónnych dát, vytvoriť pozíciu špeciálneho advokáta do tajného súdu dohliadajúceho na špionáž a zabezpečovať transparentnosť. No jeho hlavným cieľom bola reforma Sekcie 702 Foreign Intelligence Surveillance Actu (FISAA) – zákona, ktorý povoľuje masový zber informácií o komunikácií amerických občanov.

Na masový zber telefónnych dát upozornil Edward Snowden. Zber začal sa po 11. septembri 2011 z iniciatívy G. W. Busha a v roku 2006 bol program zahrnutý do Patriot Actu. Na základe neho sú telekomunikačné spoločnosti povinné odovzdávať telefónne záznamy ich zákazníkov Národnej bezpečnostnej agentúre. Ak by nový návrh prešiel, bol by na vydanie týchto údajov potrebný okrem iného aj súhlas sudcu.

Prijatie takéhoto zákona by mohol do istej miery vylepšiť reputáciu USA, ktorá utrpela sledovacím škandálom z roku 2013. Napriek tomu že hlasovanie bolo neúspešné, o tomto návrhu sa bude znova hlasovať budúci rok. No s víťazstvom republikánov vo voľbách do senátu bude jeho presadenie o niečo náročnejšie.

Zdroj: https://nakedsecurity.sophos.com/2014/11/19/senate-kills-bill-that-would-have-reined-in-nsa-and-rampant-surveillance/

(MK)