Neschopnosť reformovať sledovacie a odpočúvacie programy Národnej bezpečnostnej agentúry ohrozuje americké technologické firmy, znižuje počet pracovných miest a celkovo oslabuje obchodnú bilanciu USA.
Podľa najnovšej štúdie ITIF* môže americký technologický priemysel utrpieť škodu prevyšujúcu 35 miliárd dolárov. Autori štúdie vidia dôvod najmä v neschopnosti presadiť legislatívne reformy a uvádzajú, že ani dva roky po odhalení kontroverzného programu PRISM neboli prijaté žiadne opatrenia, ktoré by obmedzovali sledovacie aktivity NSA.
Štúdia vychádza z čiastkových správ amerických IT firiem, ktoré už v priebehu minulého roka avizovali úbytok zahraničných investorov. Investori znepokojení sledovacími programami NSA sa radšej obracali na európske technologické spoločnosti. Mnoho amerických firiem zároveň zaznamenalo významný pokles tržieb v Číne. Kým niektorým firmám ako Apple sa na čínskom trhu darí, iné spoločnosti ako Cisco, HP alebo Microsoft zaznamenali pokles. Podiel na tom má aj rozhodnutie Pekingu obmedziť obchodovanie s autorizovanými dodávateľmi pre federálnu vládu.
Autori štúdie Castro a McQuinn sa obávajú, že nečinnosť americkej administratívy nebude mať len krátkodobé následky, ale systematicky bude znižovať konkurencie- schopnosť amerických technologických firiem v budúcich rokoch a bude mať priamy vplyv na pokles americkej ekonomiky.
*ITIF (Information Technology and Innovation Foundation) je americký think- tank so sídlom vo Washingtone, ktorý je zameraný predovšetkým na inovácie, digitálnu agendu a technológie a s tým spojené ekonomické a politické otázky.
Zdroj: http://www.zdnet.com/article/us-tech-companies-to-far-exceed-35-billion-loss-in-nsa-fallout/