Srbskí hackeri napadli stránku albánskej štátnej televízie

Incident z futbalového zápasu medzi Srbskom a Albánskom, kedy nad štadiónom lietala vlajka „Veľkého Albánska“ a kedy muselo dôjsť k predčasnému ukončeniu zápasu, mal dohru aj v kybernetickom priestore. Srbskí hackeri zverejnili na stránke albánskej štátnej televízie obrázok horiacej albánskej vlajky.

Dlhodobo komplikované vzťahy medzi Srbskom a Albánskom museli v posledných dňoch čeliť ďalším problémom. Po nepríjemnostiach počas futbalového zápasu medzi týmito dvoma štátmi napadli počas víkendu srbskí hackeri stránku štátnej televízie Albánska. Namiesto bežného obsahu sa na stránke objavil obrázok horiacej albánskej vlajky. Nasledoval ju odkaz „Kosovo je srdcom Srbska.“ Web televíznej stanice RTSH z tohto dôvodu nebol dostupný niekoľko hodín.

K útoku sa prihlásil kolektív hackerov s jednoduchým názvom – „Srbskí hackeri.“ Podľa ich slov bol tento čin motivovaný práve udalosťami počas spomínaného futbalového zápasu. Hackerom sa nepáčilo, že albánski fanúšikovia na ihrisko vypustili dron s vlajkou takzvaného Veľkého Albánska. Srbskí hráči, ktorí sa snažili najskôr vlajku strhnúť a vyniesť mimo hraciu plochu, na tento incident reagovali veľmi nervózne. Zápas musel byť následne predčasne ukončený.

 Veľké Albánsko je iniciatíva, ktorá sa snaží o zjednotenie všetkých Albáncov a vytvorenie spoločného štátu. Tento koncept sa označuje aj ako „etnické Albánsko“ a je často zneužívaný politickými predstaviteľmi oboch krajín. Svedčí o tom aj vyjadrenie albánskeho premiéra Ediho Ramu, ktorý na svojom Twitteri napísal, že „Veľké Albánsko je nočnou morou Srbov, nie albánskym projektom.“ Naopak, srbský minister vnútra Nebojsa Stefanovič si myslí, že Albánsko svojím správaním ukázalo nevyspelosť a nepripravenosť vstúpiť do Európskej únie.

Kybernetické útoky medzi Srbskom a Albánskom nie sú žiadnou novinkou. V priebehu posledných desiatich rokov sa hackeri viackrát zamerali na stránky dôležitých vládnych inštitúcií. Vo väčšine prípadov tieto útoky súviseli práve s Kosovom. V menšom meradle sú podobné incidenty na Balkáne takmer každodennou praxou. Tieto hackerské skupiny však nie sú v žiadnom spojení s hnutím Anonymous, ktoré sa od rasovo a šovinisticky zameraných odkazov dištancuje. Nedávne udalostí ukazujú, že vo vzťahoch medzi Srbskom a Albánskom sa v dohľadnej dobe nedá očakávať zlepšenie, a práve kybernetické útoky sú jedným z dôsledkov vzájomných antipatií.

Ak Vás článok zaujal, podporte ho na vybrali.sme.sk.

Zdroj: http://www.techworm.net/2014/10/serbian-hackers-deface-rtsh.html