Tajná mapa NSA zachytáva čínske kyberútoky na USA

Americká stanica NBC zverejnila mapu, na ktorej sú znázornené kybernetické útoky čínskej vlády na ciele po celých Spojených štátoch. Už na prvý pohľad je zrejmé, že útokom sa nevyhli ani firmy ako Google a Lockheed Martin, ale ani americké vládne úrady či vojenské objekty.

Mapa, ktorú zverejnila americká stanica NBS pred pár dňami, červenými bodkami znázorňuje obete kybernetických útokov po celých Spojených štátoch v priebehu piatich rokov. Na mape je vyznačených viac ako 600 amerických objektov každého druhu: od infraštruktúry, priemyselných a súkromných firiem, cez americké štátne úrady a vládu až po vojenské objekty. Najväčšiu koncentráciu kyberútokov zaznamenali priemyselné centrá ako Sillicon Valley, severovýchodný priemyselný koridor tiahnuci sa od Washingtonu po Boston, či mestá ako Dallas, Miami, Chicago, Los Angeles a Detroit. Číslom jeden v  počte útokov sa stala oblasť Kalifornie, kde hackeri útočili vyše 50-krát.

Každá bodka na mape predstavuje úspešný pokus čínskych hackerov nabúrať sa a ukradnúť tajné korporátne a vojenské materiály. Hlavnými cieľmi väčšinou boli citlivé údaje o energetickej a telekomunikačnej infraštruktúre. Čínske útoky mali naozaj široký záber: od farmaceutických údajov o testovaných liečivách cez dáta o dopravnom dispečingu, letiskovej a cestnej kontrole, až po útoky na spravodajské agentúry a tajné služby.

Podľa NBC sa o mape hovorilo na brífingu NSA už vo februári 2014. Celý brífing sa mal údajne venovať čínskemu hackerskému záujmu o Google a amerického vojenského dodávateľa Lockheed Martin. NSA zároveň už v tomto období mala údajne zoznam všetkých ukradnutých a  uniknutých citlivých informácií z  amerických spoločností.

Spravodajská stanica NBS ďalej špekuluje, že NSA už v súčastnosti dokáže monitorovať a  predvídať budúce kybernetické operácie čínskej vlády. Táto špekulácia je však v  rozpore napríklad s posledným útokom čínskych hackerov na Osobný úrad americkej vlády, počas ktorého ukradli údaje viac ako 4,1 milióna zamestnancov a následne sa s nimi obchodovalo v  internetovom podsvetí.

NSA zatiaľ žiadne oficiálne stanovisko v súvislosti so zverejnením mapy nevydala.

150730-nsa-cyber-map-jhc-1407_cde28ac585ec2df79ff3cb20f7bb4559.nbcnews-ux-2880-1000

(RR)