Ukradnuté údaje amerických úradníkov sú už na predaj, Obama šéfku úradu podržal

Internetové podsvetie ponúka na predaj osobné dáta amerických štátnych zamestnancov. Ide približne o údaje 4,1 milióna zamestnancov. Najstaršie majú pôvod až v 80. rokoch. Na predaj ich ponúka hacker pod pseudonymom PING.

Minulotýždňový kybernetický útok na Osobný úrad americkej vlády už má svoju dohru. Na internete sa objavili na predaj citlivé osobné dáta štátnych zamestnancov. Podľa zakladateľa OneWorld Labu a počítačového experta Chrisa Robertsa sa momentálne dá kúpiť viac ako deväť tisíc prihlasovacích mien a hesiel vládnych úradníkov z federálnych úradov z celých Spojených štátov. Roberts ďalej pre FoxNews uviedol, že sa s týmito údajmi aktívne obchoduje.

Obchodovanie s takto citlivými údajmi je veľmi nebezpečné, kedže dáta sa môžu ľahko zneužiť. Zároveň môžu byť prístup a heslá k emailovým kontám štátnych zamestnancov použité na ďalšie kybernetické útoky typu phishing. Ako príklad stačí uviesť nedávno uverejnenú správu o útoku na nemecký parlament z konta kancelárky Merkelovej.

John Schindler, agent americkej kontrarozviedky vo výslužbe, prirovnal prístup k takýmto údajom k “Svätému grálu“. Držiteľ týchto údajov bude mať ľahko zneužiteľné podrobné informácie napríklad o platoch užívateľov, finančnej situácii, číslach účtov či dokonca ich sexuálnej orientácii,  podrobnosti o vzťahoch s partnerom a  podobne. Takéto informácie sú totiž zvyčajne súčasťou bezpečnostnej previerky štátnych zamestnancov.

Za útokom podľa všetkého stoja hackeri sponzorovaní Čínou. Otázkou však ostáva, či by zašli až tak ďaleko a okrem samotného útoku ponúkali tieto informácie na predaj. Nie je teda vylúčená možnosť, že za útokom stojí organizovaná zločinecká organizácia.

Samotná krádež dát má dohru aj v americkom Kongrese. Predseda Výboru pre kontrolu a vládnu reformu v Snemovni reprezentantov Jason Chaffetz vedie skupinu poslancov, ktorí požadujú odstúpenie šéfky Kancelárie personálneho riadenia Katherine Archuleta. Tá má podľa skupiny niesť zodpovednosť za únik údajov, nakoľko kancelária nepoužila šifrovanie údajov. Riaditeľka úradu počas trojhodinového híringu vo výbore zdôrazňovala, že kancelária na šifrovaní pracovala, avšak mnohé systémy boli príliš zastarané a proces sa naťahoval.

Prezident Obama riaditeľku podržal. Hovorca Bieleho domu Josh Earnest tlmočil, že “(riaditeľka) má jeho plnú dôveru a verí, že je na tu pozíciu tá pravá”. Posilnenie kybernetickej obrany podľa hovorcu bolo prioritou úradu od konca roku 2013, kedy sa Archuleta ujala úradu, a reforma treba vnímať ako dlhodobý proces.

(RR)