Ukrajinská povstalecká skupina napadla stránky nemeckej vlády

Viaceré stránky nemeckej štátnej správy sú momentálne nedostupné. Príčinou je rozsiahly kybernetický útok zo strany ukrajinských povstalcov.

Steffen Seibert, hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej potvrdil, že vládne stránky, vrátane oficiálnej stránky spolkovej kancelárie, boli napadnuté z vonkajšieho zdroja. Stalo sa tak približne o desiatej hodine ráno. Útok smeroval na dátové centrum, ktoré zabezpečuje prevádzku spomínaných stránok. V dôsledku udalosti bola zvolaná tlačová konferencia, na ktorej však okrem potvrdenia útoku neboli poskytnuté žiadne ďalšie informácie.

K útoku sa ale na svojej oficiálnej stránke prihlásila proruská ukrajinská separatistická skupina CyberBerkut. Tá priznáva, že zablokovala stránku nemeckej spolkovej kancelárky, ale aj oficiálny web Bundestagu. Dôvodom je nemecká podpora aktuálnej ukrajinskej vlády. Hackerská skupina apeluje na Nemecko, aby zastavilo finančnú a politickú podporu „kriminálneho režimu v Kyjeve.“ Ten má podľa nich na svedomí krvavú občiansku vojnu, ktorá bude v prípade poskytnutia ďalších finančných zdrojov zo strany EÚ a MMF pokračovať. Za hlavného vinníka je označovaný súčasný ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Skupina CyberBerkut sa na scéne objavila po rozpustení špeciálnej policajnej jednotky s názvom Berkut. Túto jednotku využíval na potlačenie nepokojov počas svojej vlády bývalý prezident Viktor Janukovič. Okrem aktuálneho útoku sa proruským hackerom pripisujú aj útoky na stránky NATO a súkromných amerických spoločností pôsobiacich vo vojenskom sektore.

Zdroje: http://www.ibtimes.co.uk/german-government-websites-including-angela-merkels-hit-by-severe-cyberattack-1482345

http://cyber-berkut.org/en/

(RK)