USA budú radikálnych islamistov naháňať v podsvetí internetu

Militantné hnutie Islamský štát aj naďalej kontroluje približne tretinu územia Iraku a  Sýrie. Svoje aktivity však čoraz viac presúva aj na virtuálne bojové pole. Spojené štáty americké sa preto rozhodli sprísniť sledovanie takzvaného „deep webu.“

Deep web predstavuje sféru internetu, ktorá nie je dostupná pre bežných používateľov. Je však niekoľkonásobne väčšia ako internet, ktorý je každodenne používaný miliónmi ľudí po celom svete. Aj preto slúži ako útočisko kriminálnikov a ilegálneho obsahu.

Práve do tejto sféry sa presúvajú aktivity Islamského štátu a  spriatelených hackerských hnutí. Američania veria, že členovia hnutia využívajú deep web na zdieľanie informácií o  potenciálnych útokoch, ale aj na verbovanie nových členov. Väčšia kontrola a  vývoj nástrojov, ktoré by americkým bezpečnostným zložkám umožnili vyhľadávanie informácií v rámci deep webu, by mohli pomôcť pri odhaľovaní teroristov.

Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA), ktorá spadá pod ministerstvo obrany USA a  pôvodne vznikla ako reakcia na technologické preteky počas studenej vojny, podľa CNN disponuje novou vojenskou technológiou, ktorá umožní vyhľadávanie aj na deep webe. Jej názov je MEMEX a  pôvodne vznikla s cieľom kontrolovať obchod s bielym mäsom. Prostredníctvom MEMEX-u bude Pentagon schopný jednoduchšie zistiť,  koľko stránok  obsahuje informácie o potenciálnych teroristických a kybernetických útokoch. Tieto informácie následne môžu americké bezpečnostné zložky analyzovať a  zabrániť tak útokom.

Problémom však ostáva zistenie polohy potenciálnych útočníkov. Užívatelia deep webu totiž disponujú programami, ktoré využívajú rôzne siete po celom svete, a  tak znemožňujú lokalizovanie. Práve deep web zrejme zohral veľkú rolu aj pri nevydarenej akcii dvoch útočníkov v Texase. Tí sa pokúsili zaútočiť počas výtvarnej súťaže, na ktorej vystavovali karikatúry Mohameda. K  zodpovednosti sa následne prihlásil Islamský štát, ktorý zároveň varoval pred ďalšími útokmi.

Najznámejšou hackerskou skupinou s  prepojením na Islamský štát je Cyber Caliphate. Ten nedávno uskutočnil útoky na Centrálne vojenské velenie USA, ale aj na ruské vládne stránky. Najnovšie sa na scéne objavilo zoskupenie s  názvom Islamic State’s Defenders (Obrancovia Islamského štátu). Napriek veľmi konkrétnemu názvu nie je jasné, či je táto skupina priamo napojená na Islamský štát. Jej členovia však tvrdia, že sa im podarilo nabúrať do viacerých amerických vládnych stránok. Teraz varujú pred ďalšími útokmi, ktoré majú byť namierené na západný svet.

(RK)