Americké veliteľstvo pre kybernetickú bezpečnosť prijme 6 000 nových odborníkov. Ich úlohou bude chrániť kybernetickú infraštruktúru.
Plán na prijatie 6 000 profesionálov je reakciou na aktuálnu spoločenskú diskusiu. Americké veliteľstvo pre kybernetickú bezpečnosť (USCYBERCOM) sa na základe týchto podnetov rozhodlo vytvoriť 133 tímov rozmiestnených po celých Spojených štátoch amerických. Experti na kyberbezpečnosť budú pracovať pod dohľadom Pentagonu. Novovytvorené tímy budú zložené z vojakov, ale aj civilistov, ktorí pracujú v rôznych odvetviach ozbrojených síl. Ich tréning bude zabezpečovať práve USCYBERCOM.
Postupne by pod túto agentúru a jej personál mala prejsť plná zodpovednosť za kybernetickú bezpečnosť. Zástupca veliteľa Amerického veliteľstva pre kybernetickú bezpečnosť generálporučík James McLaughlin očakáva, že sa tak stane v horizonte piatich až desiatich rokov. Podľa jeho názoru ľudia vo veľkej miere využívajú technológiu bez toho, aby vôbec uvažovali nad potenciálnymi hrozbami. Práve preto je dôležité, aby Americké veliteľstvo pre kybernetickú bezpečnosť získalo priestor a personál na vytvorenie čo najefektívnejších partnerstiev medzi jednotlivými zložkami prispievajúcimi k ochrane kybernetického priestoru. Pri reakcii na kybernetický útok doteraz neexistoval jednotný postup, čo značne komplikovalo spoluprácu medzi zodpovednými inštitúciami, a ani samotné ozbrojené sily nemajú jasno v tom, ktorá zložka má reagovať na kybernetické útoky.
Práve na tento fakt poukazoval v rozhovore s médiami aj predseda Spravodajskej komisie Snemovne reprezentantov Mike Rogers. Ten si myslí, že aktívna stratégia musí vychádzať z fungujúcej legislatívy a spolupráce spravodajských agentúr a Pentagonu. „Našej stratégii chýba koordinácia. Medzi schopnosťami jednotlivých zložiek federálnej vlády sú veľké rozdiely. Niektoré sú na tom naozaj dobre, iné výrazne zaostávajú.“ Rogers verí, že jeho podnet pomôže zlepšiť úroveň zabezpečenia v USA a pripraví vládu na novovznikajúce hrozby.
Technologický pokrok je nezastaviteľný, McLaughlin preto zdôrazňuje dôležitosť vzdelávania. Podľa jeho názoru zaostávajú americké univerzity a vysoké školy v propagácii študijných programov zameraných na kybernetickú bezpečnosť a systém neprodukuje dostatok odborníkov v oblasti vedy, technológie a podobne. Schopnosť predchádzať kybernetickým útokom bude v blízkej budúcnosti jedným z faktorov, od ktorých bude závisieť obrana národných záujmov USA, preto je logické, že americké bezpečnostné zložky sa čoraz viac zameriavajú práve na túto oblasť bezpečnosti.
Zdroj: http://www.homelandsecuritynewswire.com/dr20141006-u-s-cyber-command-plans-to-recruit-6-000-cyber-professionals-as-u-s-mulls-offensive-cyber-strategy
(RK)