USA ohrozuje nás, tvrdí Čína

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo USA, aby prestalo obviňovať Peking z kybernetických útokov.

Minister Hong Lei v reakcii na minulotýždňové vyhlásenia šéfa Národnej bezpečnostnej agentúry USA Michaela Rogersa vyzval Spojené štáty, aby prestali Čínu obviňovať z prípravy a riadenia kybernetických útokov. Podľa neho je Čína pravidelne vystavovaná kybernetickým útokom, z ktorých väčšina pochádza práve z USA.

Michael Rogers vo svojom prejave pre americký Kongres vyhlásil, že v súčasnosti existuje na svete okrem Číny ešte jeden alebo dva národy, ktoré môžu ochromiť americkú energetickú rozvodnú sieť. Energetická infraštruktúra poskytujúca rozvod elektrickej energie by podľa Rogersa mohla byť odpojená zahraničnými a štátmi podporovanými  hackermi.

Rogers ďalej upozornil, že niektoré štáty sa usilujú o implementáciu elektronického „prieskumu“ do oblasti amerických inžinierskych sietí a investujú nemalé zdroje na jeho realizáciu. Rogers varoval, že čínska kybernetická špionáž exponenciálne rastie a znásobuje tak objem škôd na americkej národnej ekonomike. Najväčšou hrozbou podľa šéfa NSA je však fakt, že USA nemajú žiadne praktické skúsenosti v oblasti kybernetickej ochrany svojej infraštruktúry.

Riaditeľ agentúry je kryptologický expert s dlhoročnou praxou v Námorníctve americkej armády, ktorý nahradil na poste šéfa NSA generála Keitha Alexandera. Zasadzuje sa o nové zásady a opatrenia pre ochranu kybernetického priestoru, ktoré by nariadil súkromnému sektoru zdieľanie informácií o hrozbách a kybernetických útokoch vláde USA.

USA už v priebehu roka 2014 obvinilo niekoľko čínskych štátnych príslušníkov z údajnej kyberšpionážekybernetických útokov. Peking opakovane poprel akúkoľvek účasť Číny na kybernetických útokoch a pripomenul Washingtonu jeho aktívnu kyberšpionáž.

Zdroj: http://sputniknews.com/us/20141121/1014994580.html

http://rt.com/usa/207415-rogers-congress-nsa-china/

(AS)