Kybernetická bezpečnosť sa čoraz viac stáva súčasťou bežného života a hrozba úniku citlivých údajov sa už netýka len štátov alebo veľkých korporácií. Najnovšie sa o tom presvedčil aj baseballový klub Houston Astros.
Prípad, ktorý vyšetruje aj FBI, je ukážkou prehnanej športovej rivality a súťaživosti. Databáza účastníka americkej MLB, najprestížnejšej baseballovej ligy v USA, totiž nebola napadnutá žiadnou hackerskou skupinou. Za útokom údajne stojí rival zo St. Louis Cardinals, ktorý tak získal prístup k štatistikám a informáciám o hráčoch a prestupoch. Okrem toho databáza obsahovala aj veľmi cenné správy od klubových skautov.
Množstvo športových fanúšikov zaskočil fakt, že baseballový klub disponuje kapacitami, ktoré sú schopné „nabúrať sa“ do databázy inej organizácie. V tomto prípade však nejde o žiadnu jednotku technikov vycvičených za účelom špionáže. Kľúčom k vyriešeniu záhady je generálny manažér Astros Jeff Luhnow.
Ten v minulosti pôsobil práve v klube zo St. Louis a jeho bývalí podriadení na prístup k cenným údajom Houstonu údajne využili jedno z hesiel, ktoré Luhnow používal na svojom počítači. V prípade, že sa táto hypotéza potvrdí, pôjde o prvý známy prípad firemnej špionáže vo svete športu s využitím taktiky známej najmä pri získavaní ilegálneho prístupu k bankovým kontám.
Manažment Cardinals spolupracuje s FBI a pre prebiehajúce vyšetrovanie odmieta situáciu komentovať. Zaujímavosťou však je, že informácie sa krátko po útoku objavili aj na internete. Podľa Sports Illustrated preto hlavnou motiváciou nemusela byť špionáž a získanie údajov, ale zneváženie/strápnenie bývalého generálneho manažéra, ktorý sa v St. Louis aj napriek dosiahnutým úspechom netešil veľkej priazni.
Zatiaľ čo v ostatných oblastiach ostávajú útoky hackerov často nepotrestané, vyšetrovanie, do ktorého je okrem FBI zapojené aj vedenie ligy, by sa mohlo pre druhý najúspešnejší baseballový klub v MLB skončiť veľmi nepríjemne. Ak sa ukáže, že o čine vedelo aj vedenie klubu, Cardinals môžu čeliť exemplárnemu trestu.
(RK)