Podľa Dr. James A. Lewisa, medzinárodne uznávaného odborníka na kybernetickú bezpečnosť, by NATO malo verejne prijať pojem kybernetické útočné operácie. Tvrdí tak v Tallin Paper, ktorého obsah je venovaný útočným kybernetickým operáciám.
Lewis sa vo svojej práci pýta, či vôbec môže v súčasnej dobe niektorá zo svetových veľmocí tvrdiť, že jej armáda využívajúca pokročilé spôsobilosti nemá vo svojom arzenáli útočné kybernetické operácie. Nadväzuje tak na prácu Michaela Smitta v predošlom vydaní a zastáva názor, že NATO by nemalo ignorovať hrozbu kybernetického boja, pretože tieto druhy bojových operácií môže NATO v budúcnosti v prípade boja vykonávať.
Rozhodnutie NATO o tom, že pri kybernetických útokoch môže byť aktivovaný článok 5, malo stabilizujúci účinok, píše Lewis. Dalo tak jasný signál všetkým potenciálnym protivníkom, že kybernetické útoky voči NATO nebudú pre útočníkov bez následkov. Lewis dodáva, že NATO by malo v budúcnosti začať diskutovať o útočných kybernetických operáciách.
Celá práca Dr. Lewisa sa nachádza v multimediálnej knižnici NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence.
(AS)