V Bulharsku zadržali hackera Islamského štátu

Bulharská polícia pred niekoľkými dňami zadržala hackera, ktorý má na svedomí útoky na viac ako 3500 internetových stránok po celom svete. Na viacerých z nich publikoval texty, ktoré vyjadrovali súhlas s útokmi na časopis Charlie Hebdo.

Hacker zadržaný v Bulharsku je známy najmä tým, že po útoku na francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo, publikoval na viacerých napadnutých stránkach oslavné texty v arabčine a angličtine. Cieľom malo byť vyjadrenie podpory útočníkom, ktorí v januári v parížskej redakcii zavraždili 11 ľudí.

Radio Bulgaria informovalo, že ide o rodáka zo Sýrie, ktorý v Bulharsku žije a študuje už 20 rokov. Zadržaný hacker je údajne členom Middle East Cyber Army (MECA), skupiny, ktorá je spájaná s militantným hnutím Islamský štát, a to aj napriek tomu, že na svojom oficiálnom konte na Facebooku tvrdia, že ISIS nepodporujú.

Podľa oficiálneho účtu MECA je misou organizácie „Vymazať Izrael“ a hackerská skupina sa o tento cieľ snaží najmä prostredníctvom útokov na izraelské internetové stránky. Okrem toho si pripisuje zodpovednosť aj za útok na nemecký protiraketový systém vzdušnej obrany Patriot, útok na University of North Carolina a mnoho ďalších.

Bulharská polícia zadržala aj techniku patriacu mladému hackerovi. Tú plánuje podrobiť podrobnej analýze, zatiaľ čo hackera čaká súdny proces.

(RK)