Vojna medzi ESET a Viber. Na Twitteri.

Populárny komunikačný nástroj Viber zaútočil na antivírusový program ESET. Tím ESET-u reagoval svojsky.

Viber je komunikačná aplikácia, pomocou ktorej môžu používatelia zdarma telefonovať, odosielať správy, fotografie či videá. Pôvodne bola určená pre mobilné zariadenia, no v uplynulých mesiacoch prešla aj na počítače.

Tie sú vo väčšine prípadov chránené antivírusovým programom a akékoľvek programy inštalované do počítača preto musia spĺňať všetky bezpečnostné kritéria. Záujemcom o Viber, ktorí na ochranu svojho počítača používajú ESET NOD32 pri inštalácii programu vyskočí okno, ktoré ich upozorňuje na možné riziká spojené s inštaláciou tohto programu a pýta sa, či chcú naozaj pokračovať.

To, že ESET považuje používanie ich programu za hrozbu, sa tímu okolo Viber nepáčilo. V polovici decembra sa rozhodli na sociálnu sieť Twitter zavesiť fotografiu znázorňujúcu výstrahu, ktorú zobrazuje ESET aj používateľom. Pridaný bol však červený nápis EsetSucks. Status dopĺňalo odporúčanie o odinštalovaní ESETU, ktorý je podľa nich buggy software. Celý tweet bol ukončený s tagom #EsetSucks.

Pracovníci ESET-u, slovenskej firmy pôsobiacej v oblasti IT bezpečnosti, na situáciu reagovali promptne. Tweetli fotografiu zobrazujúcu časť kódov, ktoré Viber používa, a ktoré dokazujú, prečo antivírus považuje inštalovanie Viber-u do počítača za hrozbu. Viber podľa nich využíva toolbar, zozbierava dáta z počítačov a robí štatistiky. Na konci správy o tom, že súkromie svojich zákazníkov považujú za prvoradé, dodali pozmenení tag #EsetDOESNOTSuck.

Viber na túto reakciu reagoval len vyjadrením, že si za svojou kritikou stojí a naďalej žiada ESET aby prestal bezdôvodne upozorňovať na hrozbu s používania ich produktu, pretože žiaden toolbar nepoužíva.

Zdroj: http://www.neowin.net/news/viber-calls-out-eset-for-flagging-them-eset-responds-with-a-digital-uppercut

(PR)