Americký denník Washington Post spustil šifrovanú verziu svojho webu. Enkrypcia by mala ochrániť súkromie čitateľov a zároveň by mala zabrániť únikom dát a cenzúre.
Washington Post začal s enkrypciou svojej internetovej stránky. Vďaka kroku, ktorý zvýši ochranu čitateľov sa tak jeden z najvýznamnejších mienkotvorných denníkov stal prvou veľkou spravodajskou spoločnosťou, ktorá prechádza na bezpečnejší systém. Momentálne funguje nový formát iba v niektorých častiach webového portálu, napríklad na úvodnej stránke a v sekciách venujúcich sa národnej bezpečnosti či technológiám. Vedenie denníka by však postupne chcelo zabezpečiť celú stránku.
Pre čitateľov to znamená viac súkromia. Šifrovanie totiž sťaží monitorovanie zo strany tajných služieb alebo hackerov, ktorí doteraz mohli pomerne ľahko zistiť, čo jednotliví užívatelia čítajú. Okrem toho by malo dôjsť k zamedzeniu cenzúry článkov zo strany niektorých štátov, ktoré zámerne blokujú nepohodlný obsah. Po novom by totiž museli zablokovať celý portál.
Samotnému denníku však môže, paradoxne, zlepšenie jeho služieb uškodiť. Vedenie Washington Post totiž očakáva pokles v predaji reklamy. Každý záujemca o inzerciu totiž musí svoj obsah prispôsobiť zvýšeným bezpečnostným požiadavkám. V prípade, že sa tak nestane, prehliadač čitateľov upozorní na potenciálne nebezpečenstvo. Väčšie bezpečnostné nároky tak môžu niektorých inzerentov odradiť od kúpy reklamného priestoru.
Tento krok aj napriek tomu predstavuje významný posun v oblasti ochrany súkromia internetových užívateľov. Dá sa očakávať, že príklad Washington Post budú nasledovať aj ostatné veľké americké spravodajské portály. Administratíva prezidenta Baracka Obamu totiž začiatkom júna vydala nariadenie, na základe ktorého musia do konca roka 2016 všetky verejné federálne stránky prejsť na bezpečnejší a šifrovaný systém zobrazovania obsahu.
A ako vlastne šifrovanie funguje? Zabezpečenie stránky si najrýchlejšie všimnete vďaka ikone zámku, ktorá sa objaví vo vašom prehliadači, konkrétne v takzvanom address bar, teda v paneli obsahujúcom internetovú adresu stránky. Samotná adresa je takisto iná, namiesto tradičného formátu (http) je na začiatku https. Táto enkrypcia je známa ako Hypertext Transfer Protocol Secure (HTTPS) alebo SSL a umožňuje vytvorenie súkromného spojenia medzi internetovou stránkou a používateľom prostredníctvom serverov spoločnosti, vďaka čomu je spomínané sledovanie omnoho zložitejšie.
(RK)