Z útoku na vojenské veliteľstvo USA obvinený britský hacker v službách islamistov

Z pondelkového útoku na vojenské veliteľstvo USA je podozrivý Junaid Hussain, 21-ročný britský hacker pôvodom z Birminghamu, ktorý sa pridal k islamským radikálom v Sýrii a Iraku.  V roku 2012 sa preslávil nabúraním do účtu britského premiéra Tonyho Blaira a zverejnením jeho súkromných informácií na internete, za čo strávil 6 mesiacov za mrežami.

Do Sýrie ušiel pred dvomi rokmi po tom, čo bol prepustený na kauciu v súvislosti s obvinením za násilné napadnutie. V súčasnosti je považovaný za vodcu hackerskej bunky islamských radikálov a jeden z kľúčových ľudí zodpovedných za nábor hackerov. V minulosti viedol skupinu mladých hackerov v Británii s názvom Team Poison, dnes vyzýva mladých džíhádistov a odborníkov na počítače, aby sa pridali k radikálom v Sýrii a Iraku. Predpokladá sa, že udržuje blízke kontakty s ďalším Britom v radoch ISIL, ktorý je zodpovedný za nedávne popravy západných novinárov.

V lete 2014 bol podozrivý zo zosnovania plánu útoku na britské banky a z prípravy mladých hackerov na útoky na účty bohatých a slávnych a väčších firiem. Takto získané zdroje majú posilniť kasu radikálov. V minulosti mu bolo ponúknuté štúdium počítačovej forenznej vedy na dvoch britských univerzitách.

Zdroj: Daily Mail, Mirror