Zabudnite na planžetu či pakľúč, dnes sa už aj autá kradnú inak

Zlodeji áut majú novú zbraň, pomocou ktorej sa krádež moderného auta stáva otázkou pár minút, a takmer žiadnej námahy.

Úkony ako odomknutie auta, či jeho naštartovanie, sa stále zjednodušujú. Kedysi ste museli prísť k autu, otočiť kľúčom a potom ručne odomknúť zvyšné dvere. Neskôr prišlo centrálne zamykanie, pri ktorom stačilo už len otočiť kľúčom. Ale ani to nestačilo, preto sa objavili diaľkové ovládače, ktorými sa dalo auto odomknúť aj na určitú (relatívne krátku vzdialenosť). Už s nimi boli spojené isté problémy, pretože sa dala odchytiť bezdrôtová komunikácia medzi kľúčom a vozidlom. Lenže pokrok sa zastaviť nedá. A tak aj tu prišlo k  zmene. Najnovším variantom, ako si auto odomknúť, je jednoducho stáť pri ňom. Netreba stláčať žiadne tlačidlá, akonáhle auto a kľúč nadviažu spojenie („vidia“ jeden druhého), auto sa odomkne. Na tom by nebolo nič zlé, predsa len je to pohodlné, netreba nič stláčať, ani vyberať kľúč z vrecka. No tento systém je veľmi ľahko zneužiteľný.

Z technického hľadiska totiž nie je problém vyrobiť zariadenie, ktoré zosilní signál medzi autom a kľúčom. Podobné prístroje sa dokonca dajú zakúpiť na rôznych pokútnejších webových stránkach. Po ich použití auto a kľúč „uvidia“ jeden druhého napriek tomu, že môžu byť od seba aj pár desiatok metrov ďaleko, a auto sa odomkne. Pokiaľ teda parkujete auto napríklad pred Vaším rodinným domom, je to dostačujúca vzdialenosť. Po tom, ako sa zlodejom podarí auto odomknúť prostredníctvom kľúča, nasleduje druhá fáza, keď dokážu z pamäte vozidla exportovať údaje o kľúči a kľúč skopírovať. Následne im už nič nebráni s autom odísť.

Najjednoduchším riešením problému by bolo, keby sa výrobcovia áut vrátili k variante, stláčania tlačidiel na kľúči. Lenže kým sa tak stane, existujú isté možnosti, ako podobné riziko znížiť. Okrem bývania v paneláku, keď vzdialenosť medzi vozidlom a kľúčom využitie tohto typu útoku neumožňuje, sú to rôzne spôsoby ako zabrániť vozidlu, aby zaznamenalo kľúč, keď to vy nechcete. Okrem vyslovene nebezpečných a hlúpych nápadov typu – skladujte kľúč v mrazničke či mikrovlnke – je to hlavne možnosť odtieniť kľúč. Najjednoduchším a najdostupnejším variantom, ktorý sa objavil na internete, je zabaliť kľúč do hliníkovej fólie (alobalu). Do úvahy prichádza aj kúpa špeciálneho izolačného obalu.

Napriek istej humornosti, ktorú táto kauza vyvoláva, sa zdá, že ju netreba brať na ľahkú váhu. Dokumentujú to či už priame výzvy na webových stránkach polícií rôznych štátov, ktoré informujú o tomto probléme, prípadne články v rôznych, hlavne amerických médiách.

(JF)