5 tipov ako vytvoriť silné heslo

Keď odchádzate z domu, zamykáte a väčšinou bezpečnostným kľúčom. Robíte to isté aj v online svete? Aké silné máte heslo?

V dnešnej dobe je možné uložiť takmer celý svoj život na pevný disk. Aby sme svoje dáta zabezpečili, využívame sofistikované antivírusové a antispyware programy. No je až zarážajúce, ako si užívatelia neuvedomujú dôležitosť silného hesla, ktoré zabezpečuje naše emaily, prístup na sociálne siete, bankové účty a pod., pred  zneužitím.

S pribúdajúcimi rokmi pribúdajú hackerské útoky, ktoré sa zameriavajú na získavanie prístupových hesiel. A práve tie sa v kybersvete stávajú komoditou. Preto netreba zabúdať, že silné heslo je prvou líniou obrany voči takýmto útokom. Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov ako si vytvoriť silné, jednoducho zapamätateľné heslo.

     1.     Používajte čo najdlhšie heslo

Platí tu jednoduchý vzorec, čím je heslo dlhšie, tým zaberie hackerom viac času ho prelomiť. Väčšina portálov vyžaduje heslo s dĺžkou minimálne 8 znakov. Ak chcete svoj účet skutočne zabezpečiť, mali by ste túto dĺžku presiahnuť. Každým znakom naviac sa exponenciálne zvyšuje množstvo existujúcich kombinácií, ktoré hacker musí vyskúšať aby ho prelomil.

     2.     Využívajte čísla, symboly a veľké písmená

Kombinácia týchto znakov vám umožní vytvoriť veľmi silné heslo, najmä ak ich použijete na rôznych miestach. Hackeri sú zvyknutí na používanie čísla na konci hesla, preto je pre prípadné prelomenie náročnejšie ak sa číslo nachádza v strede, na začiatku, či na viacerých miestach. Podobne je to aj s použitím veľkého prvého písmena hesla. Väčšina portálov, vám umožní použitie špeciálnych znakov ako sú „! ” #   $ % & ‘  * + , – . /: ~, !, @, #, $, %, &, ?“, ktoré sa do hesla dajú jednoducho zakomponovať, stačí písmená nahradiť podobnými znakmi napr. $ namiesto S, @ namiesto A, 1 miesto I a pod.

     3.     Vytvorte heslo ktoré sa da ľahko zapamätať, no ťažko prelomiť

Hackeri využívajú na uhádnutie hesla slovníky, tým pádom heslo, ktoré na prvý pohľad nedáva zmysel je omnoho bezpečnejšie. Je možné vytvoriť nejakú ľahko zapamätateľnú frázu, ako napríklad, : „chcem silné heslo“. Ak sa vyberie prvé a posledné písmeno z každého slova, vznikne: „chmseho“. K tomuto na začiatok priložíme číslo „5chmseho“ a na koniec sa dá použiť aj názov stránky, pre ktorú túto heslo vytvárame oddelený symbolom, napríklad „5chmseho:gmail“. Použitím takýchto fráz sa vyvarujeme ľahko uhádnuteľným slovám, menám, dátumom a pod.

     4.     Používajte rôzne heslá

Vytvorte si rôzne heslá pre každý z vašich dôležitých účtov. Požívanie rovnakého hesla je riskantné, pretože ak niekto získa vaše heslo, spolu s ním získa prístup na každú stránku, ktorú využívate vrátane emailov, sociálnych sietí, prípadne bankových účtov. Dodržiavanie tohto pravidla môže obmedziť potenciálne škody iba na jednu stránku.

     5.     Pravidelne obmieňajte svoje heslá

Toto pravidlo platí najmä pri emailových kontách a sociálnych sieťach. V niektorých prípadoch si človek neuvedomí fakt, že jeho konto bolo napadnuté. Napríklad pri získaní prístupu k bankovým účtom hacker nebude vyčkávať a využije ho ihneď, no pri emailoch môže vyčkávať a využívať tento účet na rozosielanie spamu, prípadne na sledovanie a získavanie informácií. V takýchto prípadoch môže zmena hesla zabrániť takýmto praktikám.

 Vyššie uvedený výpočet je len časťou toho, ako si uchrániť svoje dáta pred neželaným prístupom. Ich dodržiavaním dokážete značne zvýšiť zabezpečenie vašich účtov, údajov, súkromných informácií a dokonca i peňazí. Ak máte aj napriek tomu pochybnosti o sile vášho hesla, existujú aplikácie, ktoré dokážu vytvoriť rôzne neprelomiteľné heslá tzv. „password managers“. Tieto aplikácie vytvoria heslá pre vaše účty, ktoré zakódujú a uložia vo vašom počítači, odkiaľ ich automaticky dopĺňajú pri prihlasovaní. Silu svojho hesla si tiež môžete overiť napríklad na webstránke Comparitechu.

Ak vás článok zaujal, podporte ho na vybrali.sme.sk.

(MK)