Ako si chrániť súkromné dáta? Štyri rady Edwarda Snowdena

Väčšina užívateľov počítačov už zrejme počula o Edwardovi Snowdenovi. Bývalý zamestnanec NSA je v oblasti zabezpečenia súkromných dát jednou z najpovolanejších osôb. Najznámejší whistleblower v rozhovore pre The Intercept priniesol niekoľko tipov na to, ako si chrániť svoje súkromie.

 1. Zašifrujte svoje telefonáty a textové správy

Snowden odporúča využívať aplikáciu s názvom Signal, ktorá slúži na šifrovanie mobilných konverzácií. Na jej využitie potrebujete pripojenie na internet (Wi-Fi alebo mobilné dáta). Aplikácia umožňuje používateľom uskutočniť zašifrované telefonáty, ktoré sú zaistené prostredníctvom bezpečnostných kľúčov uložených u majiteľov smartfónov, nie na serveroch. Navyše, telefonáty uskutočnené prostredníctvom aplikácie Signal za sebou nezanechávajú žiadne metadáta, čo znamená, že prípadný záujemca o históriu vašich telefonátov nemá šancu – dozvie sa jedine to, že ste telefonovali cez servery Signalu.

2. Zašifrujte si svoj hard disk

Aj dáta vo vašom počítači by mali byť chránené. V prípade, že vám niekto ukradne váš počítač alebo externý hard disk, ľahko môže získať kontrolu nad všetkými údajmi, vrátane súkromných fotiek, dokumentov, hesiel či histórie prehliadania internetu.

3. Používajte správcu hesiel

Heslá obsahujúce dátum vášho narodenia a meno domáceho miláčika už dávno vyšli z módy. Práve naopak, čoraz aktuálnejšie sú úniky súkromných údajov používateľov. V takom prípade vám nepomôže ani to najkomplikovanejšie heslo, ak ho používate na všetkých serveroch.

V takejto situácii je najúčinnejší správca hesiel, ktorý vám pomôže vytvárať a uchovávať unikátne heslá bez toho, aby ste si ich museli pamätať. Skúste napríklad KeePass alebo LastPass.

Poučením a motiváciou pre vás môže byť nedávne hacknutie internetovej zoznamky Ashley Madison. V desiatke najpoužívanejších hesiel sa totiž nachádzali heslá ako 123456, 12345, password, DEFAULT, qwerty, abc123, či dokonca pussy. Ak ste sa zľakli, pretože vaše heslo bolo práve odhalené, je najvyšší čas ho zmeniť.

4. Používajte dvojstupňové overenie

Namiesto obyčajného hesla stačí k overovaniu pridať odtlačok prsta, snímok z webkamery alebo kód odoslaný na mobilný telefón. V prípade, že sú vaše dáta chránené dvojnásobne, ste v omnoho väčšom bezpečí – potenciálny hacker totiž potrebuje viac ako len heslo skladajúce sa z náhodných klávesov na vašom počítači.

(RK)