Nenechávajte svoje dáta len tak – ako ich naozaj zmazať?

Máte doma nepotrebný počítač a chcete sa ho zbaviť? Najprv sa uistite že všetky informácie sú naozaj preč.

Každý nechcený počítač sa dá využiť ako zdroj náhradných komponentov. Jednotlivé časti si môžete nechať, darovať alebo predať, ak majú ešte nejakú hodnotu. Ak sa zbavujete starého hardvéru, najprv sa uistite, že ste vymazali všetky Vaše informácie.

Mnoho ľudí si pri predaji nechceného počítača neuvedomuje, že vymazané súbory môžu byť ľahko obnoviteľné. Celá naša história surfovania po internete, citlivé informácie, súkromné dokumenty. To všetko sa nachádza v počítačoch a môže byť použité proti Vám.

Každý súbor môže byť nejako obnovený, ak sa používateľ nepostará o to, aby boli jeho údaje naozaj vymazané. Súbory vymazané z pevného disku môžu byt obnovené jednoduchým kliknutím. Trik je, že pri vymazaní pevný disk označí tieto dáta ako zmazané, ale fyzicky tam zostávajú. Tieto „vymazané“ súbory možno jednoducho nájsť a obnoviť ako „marked-as-deleted“ súbory.

Ako sa teda dá nadobro zbaviť každej informácie z pevného disku? Stačí ak sa pevný disk kompletne prepíše.

Existujú dva základné druhy pevných diskov – úložísk Vašich dát.

Staršie disky, s pohyblivými mechanickými časťami. Na nich definitívne vymažete Vaše dáta manuálne (prostredníctvom programu).

Novšie (solid-state disk – SSD) na rozdiel od starých pevných diskov neobsahuje takzvané pohyblivé mechanické časti. Tie obsahujú príkaz TRIM aby operačný systém informoval disk, ktoré miesta alebo bloky sú k dispozícii a nie sú využívané. Čiže ak vymažete nechcený súbor, OS informuje disk, že daný súbor bol zmazaný. Následne SSD vymaže informácie zo svojej pamäte. Výhodou (ale aj nevýhodou) SSD je, že raz už vymazané súbory a dokumenty sú neobnoviteľné.

Externé disky. Funkcia TRIM sa používa iba pri interných SSD. Ak však máte externý disk (SSD) a prepojíte ho cez k vášmu počítaču cez USB, TRIM nevymaže súbory ktorých sa chcete zbaviť. To znamená, že jednotlivé súbory sú obnoviteľné.

Preto, ak Váš starý počítač, ktorého sa chcete zbaviť, obsahuje SSD a chcete zmazať všetky súbory ktoré obsahuje, potrebujete jednoducho len preinštalovať operačný systém, aby sa všetky informácie vymazali. Avšak ak máte mechanický pevný disk alebo externý disk, musíte sa uistiť, že disk je „vymazaný“.

Windows 8 a jeho resetovanie. Tvorcovia Windows 8 pridali do systému funkciu, ktorá „uprace a následne odstráni“ zmazané súbory za Vás a následne obnoví Váš systém omnoho jednoduchšie. Stačí ak kliknete na „resetovanie funkcií“. Budete mať na výber z dvoch možností: „odstrániť moje súbory“ alebo „kompletne vymazať disk“. Ak si vyberiete druhú možnosť, Windows automaticky prepíše vaše súbory a následne preinštaluje OS. Nesmiete zabudnúť, že všteky súbory budú vymazané a nedajú sa už obnoviť.

Windows 7 – odstránenie a preinštalovanie. Staršia verzia operačného systému Windows bohužiaľ nemá funkciu „wipe“ (upratať alebo vymazať). Ak preinštalujete Windows 7 za pomoci inštalačného disku alebo obnovenia počítača, informácie na disku nebudú odstránené. Takto teoreticky „odstránené“ súbory by mohli byť obnovené a následne použité proti vám. Aby sa zabránilo tejto situácii, môžete si nainštalovať napríklad DBAN (Darik´s Boot and Nuke program). Tento program vymaže disk a to tak, že ho prepíše. Následne tak môžete preinštalovať OS.

Vyčistenie externých diskov. Stačí ak pripojíte disk k vášmu počítaču, pravým tlačítkom kliknete na Windows Explorer alebo File Explorer a vyberiete z ponuky formátovať. Uistite sa, že ikonka rýchle formátovanie nie je odkliknutá, (ak by bola, neodstránite tak „vymazané“ súbory z disku).

Windows XP a Vista. Bohužiaľ Windows XP nepatrí k tým najbezpečnejším, ak hovoríme o kompletnom vymazaní dát. Jednotlivé súbory môžu byť obnovené aj po kompletnom formátovaní. Pri Windows Vista je situácia o trošku jednoduchšia. Aspoň tak tvrdí Microsoft – úplne formátovanie disku prekryje staré súbory.

Zmazanie voľného miesta. Ak by ste chceli vymazať len voľné miesto na disku, bez nutnosti preinštalovať celý systém, skúste napríklad CCleaner´s Drive Wiper. Je to program, ktorý vyčistí a vymaže iba voľné miesta na disku.

Ak sa aj naďalej bojíte, že predsa len nejaké tie súbory „tam“ ostali, môžete si zobrať príklad z ľudí, ktorí jednoducho k diskom prikladajú silné magnety a následne ich poškodia (pozor, nefunguje to pri každom disku). Ďalšou možnosťou je zaplatiť si súkromnú firmu, ktorá sa postará o nechcené disky alebo počítače. Alebo využite odreagovaciu funkciu starého hardvéru. Ak máte neskutočnú zlosť a chcete sa vybúriť, môžete jednoducho disk roztaviť alebo ho roztĺcť na milión kúskov. Takto zničíte všetky súbory a ešte sa si aj uľavíte.

Zdroj: http://www.pcworld.com/article/2155347/how-to-guarantee-your-data-is-truly-deleted-before-recycling-old-pcs-and-drives.html
Zdroj obrázku: http://www.digitaltrends.com/wp-content/uploads/2014/07/Hard-Drive.jpg