Niekoľko bezpečnostných tipov pre vašu dovolenku

Kriminálnici neodpočívajú ani počas dovolenkovej sezóny. Preto vám prinášame niekoľko rád, ako sa počas leta vyhnúť nepríjemným kyberzážitkom.

Neprezrádzajte svoje dovolenkové plány

Sociálne siete nám umožňujú byť v kontakte s našimi priateľmi a príbuznými. Podeliť sa s nimi o zážitky z dovolenky v reálnom čase môže byť zábavné. Hrozí však, že sa o ne podelíte aj s ľuďmi, ktorým vaše fotky či videá neboli určené.

Všeobecne platí, že je lepšie počkať, kým sa vrátite domov a až potom písať verejne o svojej dovolenke, než priamo z nej dať svetu vedieť o vašich aktivitách. Lupiči totiž dokážu tieto citlivé dáta využiť a vykradnúť vás, kým si vy užívate.

Ak sa vám nechce čakať a cítite potrebu podeliť sa o svoje dobrodružstvá okamžite, odporúčame uistiť sa, že sa o nich delíte s ľuďmi, ktorých poznáte a svoj profil nemáte nastavený tak, že ho môže sledovať každý.

Nenechávajte svoje GPS zapnuté.

Pri návšteve nových miest môžete zablúdiť a tam, kde by sme kedysi museli využiť tradičné mapy, môžeme dnes použiť GPS navigáciu. Nanešťastie, aj to predstavuje riziko.

Mnohé dnešné aplikácie sledujú našu polohu práve s pomocou GPS, aby nám dokázali poskytnúť kvalitnejšie služby a prispôsobiť svoj marketing vašej aktuálnej polohe. Rovnaké techniky dokážu využiť aj kriminálnici, aby si naplnili vrecká na váš úkor.

Informácie o vašej polohe je možné využiť na rozličné nekalé účely od vlámania sa k vám domov cez neoprávnené sledovanie a v niektorých prípadoch až po krádež identity.

Jednoduchým riešením je zapínať GPS len v prípade potreby. Nielenže ste tak vo väčšom bezpečí, ale ušetríte si aj batériu.

Vyhýbajte sa verejným USB portom.

V snahe o kvalitné služby pre zákazníkov sú mnohé hotely a reštaurácie vybavené USB zástrčkami na pohodlné dobytie mobilu či iných elektronických zariadení. Odborníci však ich použitie neodporúčajú.

Na rozdiel od bežnej zástrčky pri nich totiž hrozí riziko prenosu nežiaducich dát z portu cez USB konektor. Prečo teda riskovať nepríjemný malvér, ak si len chcete nabiť svoje zariadenie?     

Dodržujte základné bezpečnostné postupy.

Vždy je dobré dodržiavať aspoň tie najzákladnejšie bezpečnostné procedúry a to platí počas celého kalendárneho roka, leto nevynímajúc.

Medzi tie najdôležitejšie určite patria kvalitné heslo a neustála aktualizácia aplikácií a prehliadača. Vyhnete sa tak útočníkom, ktorí využívajú už známe nedostatky vami používaných systémov. Pokúste sa taktiež obmedziť používanie nezabezpečených Wi-Fi sietí, prostredníctvom ktorých je možné sledovať Váš pohyb na sieti.

(PP)