Prečo virtuálna súkromná sieť (VPN) a ktorú vybrať?

Nechcete, aby ostatní videli, odkiaľ pristupujete do internetu? Bojíte sa zneužitia vašich údajov pri prihlasovaní na verejnú wifi? Nemôžete pozerať filmy, seriály alebo športové prenosy online kvôli geografickému obmedzeniu? Použite virtuálnu súkromnú sieť, alebo VPN – Virtual private network.

Čo to je? VPN je technológia, ktorá slúži na prepojenie viacerých sietí prostredníctvom verejnej siete, ako je napríklad internet. Primárnym cieľom VPN bolo vzdialené spojenie zamestnanca s firemným serverom, na zaistenie prístupu k potrebným dátam, prípadne emailovým kontám a pod. Dnes má VPN oveľa širšie využitie.

Pravdou je, že VPN služby sa tešia čoraz väčšej obľúbenosti a dôvodov je hneď niekoľko. Komerčné VPN služby stavajú na anonymite a bezpečnosti. Po pripojení na server nahradia vašu IP adresu zahraničnou, často podľa preferencie užívateľa. Tým sa zaistí aspoň základná anonymita a bezpečnosť surfovania. Stránky a služby, na ktoré sa prostredníctvom VPN prihlasuje vidia údaje o serveri, z ktorého prichádzate, teda servera, ktorý VPN využíva, ale nie údaje o lokalite a ostatných detailoch vášho pripojenia.

Nespornou výhodou VPN pripojení je zvýšená bezpečnosť surfovania. Dnešní prevádzkovatelia VPN serverov ponúkajú rôzne úrovne zabezpečenia (v závislosti na tom, aký spôsob šifrovania pre vymieňané údaje používajú) a rôznu úroveň uchovávania informácií o užívateľoch, ktorí ich služby využívajú (takzvané logy – informácie, odkiaľ sa prihlasujú a pod.). Takto zabezpečené pripojenie si našlo využitie najmä u užívateľov pc/smartphonov, ktorí sa často pripájajú na nezabezpečenú sieť (verejné siete, wi-fi hotspoty v kaviarňach, hoteloch a pod. ).

Veľa používateľov využíva VPN na obídenie/prekonanie geografických obmedzení online služieb. Niektoré služby môžu totiž využívať len obyvatelia tej ktorej krajiny. Známym príkladom je americká streamovacia služba Netflix. VPN zmení používateľovu (virtuálnu) polohu na ním vybraný štát, vďaka čomu odomkne obsah, ktorý bol dovtedy neprístupný. Takýto postup je možné uplatniť pri viacerých reštrikciách. Internet na pracoviskách a v školách je často limitovaný. Najčastejšie sú blokované sociálne siete či dokonca tzv. peer-to-peer pripojenia (využívané napríklad na online hry, ale aj výmenu súborov a pod.). Niekedy tieto obmedzenia vytvára samotný štát. Viacero krajín do značnej miery obmedzuje prístup na internet, najmä kvôli politickým dôvodom. Jedným z príkladov je Čína, ktorá zamedzila prístup na sociálne siete, YouTube a dokonca i Gmail. Čínska vláda zašla až tak ďaleko, že zablokovala i VPN, ktoré tieto reštrikcie obchádzali.

Poskytovateľov VPN je niekoľko desiatok, my sme vybrali niekoľko najzaujímavejších:

Pre začiatočníkov: TunnelBear

Táto služba funguje od roku 2011 a svoj úspech si zaslúžila najmä svojou jednoduchosťou. TunnelBear je zrejme najviac user-friendly VPN na trhu. Ponúka jednoduchý dizajn a ovládanie, a navyše je dostupná pre všetky platformy, vrátane iOS a Android. Napriek tomu, že pochádza z USA, dostupnosť pre európskych zákazníkov je veľmi dobrá, keďže má používateľ na výber servery v 13 krajinách. Veľmi lákavá je taktiež cena za mesačné pripojenie.

Vysoko zabezpečená: AirVPN

Airvpn bola založená aktivistami a hacktivistami v Taliansku. Kladie veľký dôraz na anonymitu a dôvernosť informácií. Žiadne záznamy, monitorovanie online činnosti, akceptácia platieb v bitcoinoch, to všetko len pre zaistenie čo najväčšej anonymity používateľa. Airvpn ponúka viacero šifrovacích protokolov, množstvo rýchlych serverov, viacero simultánnych pripojení za rozumnú cenu. Preto je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú bezpečne surfovať po internete.

Prehľad o úrovni anonymity viacerých VPN.

VPN (nielen) pre smartphone: ExpressVPN

Vďaka serverom v 97 krajinách a vysokej rýchlosti ponúka možnosť bezpečného surfovania. ExpressVPN sa môže pýšiť skvelými aplikáciami pre smartphony a 24/7 technickou podporou. Aplikácie sú rýchle, jednoduché a v androidovej verzii ponúkajú i praktický widget. ExpressVPN exceluje i pri sťahovaní torrentov. Je to najmä vďaka serverom v Holandsku, Rumunsku či Hongkongu, kde sú proti-pirátske zákony omnoho voľnejšie. Samotná spoločnosť pôsobí na Britských Panenských ostrovoch a nevzťahuje sa na nich legislatíva EÚ ani USA. Cena za službu je o niečo vyššia, no stále prijateľná. Spoločnosť nezbiera žiadne záznamy o používateľoch a platba je možná i v podobe bitcoinov. Ponúka taktiež možnosť simultánneho pripojenia na jednom PC a jednom mobilnom zariadení, čo z nej robí jednu z najlepších a najobľúbenejších VPN na trhu.

Rýchla, profesionálna, zabezpečená VPN: IPVanish – testovaná cybersec.sk

Služba je naozaj rýchla. Testovaním cybersec.sk nebol problém dosiahnuť rovnakú rýchlosť ako aj pripojením „napriamo“ cez štandardného slovenského poskytovateľa internetu – na 100 mbit/s pripojení sme dosahovali rýchlosť okolo 97 mbit/s. K dispozícii je cca 25 000 IP adries a viac ako 165 serverov v 60 štátoch. Výhodou je tiež, že služba neukladá žiadne informácie o používateľoch a nemonitoruje aktivity užívateľov. Nevýhodou pre niektorých je ale jej sídlo v USA, a tým podriadenie americkým zákonom. Tou druhou, že sa síce dá používať na viacerých zariadeniach, ale nie naraz. Využiť sa však dá pre dva rozdielne protokoly. Inštalácia je jednoduchá. Do počítača, telefónu alebo tabletu sa nainštaluje samostatná aplikácia, zadajú sa prihlasovacie údaje, ktoré sú zaslané po uskutočnení platby a už stačí vybrať len server. Ten sa vyberá podľa geografického umiestnenia, alebo podľa rýchlosti. Seriózna je aj 7 dňová záruka vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti so službou.

Ak uvažujete o predplatení služieb VPN, oplatí sa ich predplatiť na dlhšiu dobu. Často tak ušetríte aj 40 – 50% nákladov, osobitne v porovnaní mesačného a ročného poplatku. Ušetriť sa dá aj prihlásením sa z konkrétnych portálov, ktoré dané služby propagujú a poskytujú zľavové kupóny. Pri ročnom predplatnom sa tak dá dostať na cenu okolo 5-6 USD mesačne za kvalitné a profesionálne služby.

Netreba však zabúdať, že aj keď sa VPN dajú použiť na viacero účelov, nie sú legálnym riešením v každej situácii. Je na každom užívateľovi, ako sa vo virtuálnom svete bude správať a následne aj aké následky môže znášať za svoje správanie. Je rozdiel, či využijete VPN a peer-to-peer siete na zdieľanie pracovných alebo súkromných súborov, ktoré neporušujú autorské práva, alebo na šírenie nelegálneho obsahu.  VPN nie sú návodom, ako nelegálne využívať služby, ale ako prekonať obmedzenia, ktoré môžu brániť legálnemu používaniu služieb a predovšetkým zvýšiť vašu bezpečnosť vo virtuálnom svete.

Máte vlastné tipy na iné VPN? Podeľte sa s nami.

Maroš Kirňák

Zdroj: stránky poskytovateľov služieb, testovanie cybersec.sk, torrentfreak.com, pcworld.cz