Testujeme: Tresorit – Ako si bezpečne uložiť dáta na internete

Po prevalení škandálu s odpočúvaním komunikácie na internete tajnými službami sa väčšina ľudí začala viac zaujímať o svoje súkromie. Hlavne v oblasti komunikačných aplikácií nastali zmeny, ako je napríklad zavedenie end-to-end šifrovania. No sú oblasti, ktorý sa podobná pozornosť nevenuje aj napriek tomu, že sú využívané podobne ako komunikačné aplikácie. Jednou z týchto oblastí sú cloudové uložiská, ktoré sú dodnes považované za jednu z najmenej zabezpečených služieb.  

Tresorit má jednoduché, moderné a intuitívne užívateľské rozhranie. Všetky súbory v trezoroch sa nachádzajú v úvodnom okne.

Tresorit má jednoduché, moderné a intuitívne užívateľské rozhranie. Všetky súbory v trezoroch sa nachádzajú v úvodnom okne.

Cloudy sú v súčasnosti veľmi populárne. Za predpokladu, že ste pripojený na internet, umožňujú prístup k uloženým dokumentom kdekoľvek. Väčšina známych poskytovateľov týchto služieb ponúka nedostatočné zabezpečenie voči úniku dát či špehovaniu zo strany tajných služieb. Jedným z poskytovateľov, ktorí svoje cloudy chránia dostatočne, je aj Tresorit.

Spoločnosť Tresorit poskytuje cloudové uložisko od roku 2014. Založili ju maďarskí programátori István Lám, Szilveszter Szebeni a György Szilágyi.  Firma má svoju základňu vo Švajčiarsku, takže všetky dáta sú navyše chránené prísnejšími zákonmi o ochrane súkromia.

Používatelia majú na výber z niekoľkých možností. Tresorit ponúka úložisko vo veľkosti 1000GB, pričom cena pre malé spoločnosti je 12,5 eura za používateľa na mesiac, čo je o niečo viac než väčšina podobných služieb na trhu. Tresorit je možné vyskúšať na 14 dní zadarmo. Aplikácia je dostupná pre Windows, Linux a Mac, ako aj pre všetky mobilné platformy, t.j. Android, iOS, Blackberry OS a Windows phone.

Aplikácia má podobne ako iné konkurenčné cloudy jednoduché užívateľské rozhranie, ktoré je moderné a intuitívne. Všetky súbory sa

Tresorit ponúka aj aplikácie pre všetky platformy. V rámci úvodného okna uvidíte trezory, koľko miesta jednotlivé trezory so súbormi zaberajú ako aj stav synchronizácie.

Tresorit ponúka aj aplikácie pre všetky platformy. V rámci úvodného okna uvidíte trezory, koľko miesta jednotlivé trezory so súbormi zaberajú ako aj stav synchronizácie.

automaticky synchronizujú na všetkých zariadeniach, takže nemusíte mať strach, že niektorý nebude dostupný. Rozdiel je v tom, že súbory sa nahrávajú do takzvaných trezorov. Po nahratí do Tresoritu sú automaticky šifrované, používateľ teda nemusí riešiť komplikované šifrovanie.

Bezpečnosť

Tresorit ponúka end-to-end AES šifrovania so silou 256 bitov. Na rozdiel od iných cloudových úložísk všetky súbory aj s kľúčmi na dešifrovanie súborov sú zašifrované, ak ich nerozšifruje samotný používateľ. Tresorit nemá prístup k používateľovým kľúčom, vďaka čomu sú súbory chránené pred treťou stranou, ktorá by mohla tieto kľúče získať.

Súbory sa dajú zdieľať s ostatnými používateľmi, či už prostredníctvom aplikácie samotnej, alebo cez šifrované odkazy – linky s ľuďmi, ktorí aplikáciu nepoužívajú. Proces je jednoduchý, pri vytváraní linku sa dá v nastaveniach zdieľania nastaviť, kedy link exspiruje – prestane byť aktívny a nebude sa dať použiť. Nastaviť sa dá maximálny počet stiahnutí a heslo.

Súbory sa musia nahrávať do trezorov, ktoré automaticky zašifrujú obsah. Jednotlivé súbory je možné zdieľať s hocikým.

Súbory sa musia nahrávať do trezorov, ktoré automaticky zašifrujú obsah. Jednotlivé súbory je možné zdieľať s hocikým.

Zdiaľať sa dajú aj samotné trezory, no iba s inými používateľmi Tresoritu. Pre jednotlivé zdieľané trezory je možné nastaviť rôzne formy povolení pre jednotlivých používateľov (napríklad povoliť editovanie obsahu trezoru).

V nastaveniach aplikácie sa dá aktivovať aj dvojstupňová verifikácia prihlásenia. Pri každom prihlásení vám teda ešte príde buď emailová správa, SMS, alebo telefónny hovor s kódom, ktorý zadáte pred prihlásením. Ďalej je možné zapnúť notifikácie o aktivite na účte (prihlásenie z inej lokality, zdieľanie súboru s vami, podozrivá aktivita na účte atď.). Môžete si tiež pozrieť, ktoré zariadenia sú prepojené s vaším účtom či prihlásenia do vášho účtu.

Problémom však je, že prístup k administrácii konta je na webovej lokalite, ktorá sa otvorí po kliknutí v aplikácii. Používateľ je tam už priamo prihlásený a môže meniť nastavenia účtu, zdieľaných právomocí či platobných informácií. Účet vám tak môže pri chvíľke nepozornosti narušiť i nepríjemný kolega na rušnom pracovisku, ktorý vám lezie do počítača bez vášho vedomia.

Z pohľadu zabezpečenia môžeme za plus považovať spôsob navrátenia hesla, ak ho zabudnete. Po nahlásení požiadavky o nové heslo sa celý účet vymaže a vytvorí nanovo. Používateľ tak síce stratí všetky súbory uložené na cloude, môže si však byť istý, že jeho súbory sa nedostali do cudzích rúk, akuž hackeri získali prístup k emailovému kontu.

Relatívnou nevýhodou je fakt, že Tresorit nie je open-source. Zostáva len veriť, že nemá vo svojom kóde nejaké zadné dvierka, cez ktoré by sa dostal k vašim súborom.  

Pred prvým spustením si prejdete tutorial ako Tresorit funguje.

Pred prvým spustením si prejdete tutorial ako Tresorit funguje.

Za pochvalu stojí technická podpora a zákaznícky servis. Spoločnosť spolu so službami ponúka praktické návody, ktoré objasňujú fungovanie a používanie aplikácie, čo je praktické najmä pre menej zdatných užívateľov.

Tresorit je jednoduchá, no kvalitná cloudová aplikácia, ktorá šifruje súbory tak, aby zostali v bezpečí. Zaregistrovať sa a naučiť sa používať túto aplikáciu zaberie chvíľku. Ak potrebujete uložiť citlivé dokumenty tak, aby ste k nim mali vždy prístup, či potrebujete vysokokapacitné onlinové úložisko, Tresorit je vhodná a bezpečná voľba.

(Jakub Muríň a Maroš Kirňák)