Na trhu je nová slovenská šifrovaná chatovacia služba

Pozreli sme sa na slovenskú aplikáciu, ktorá vstupuje na trh chatovacích aplikácií a sľubuje bezpečnú, šifrovanú komunikáciu.

Na vstup do aplikácie musíte zadať vami zvolený PIN

V ostatnom čase sa trh s chatovacími aplikáciami rozrástol. Používatelia tak už majú relatívne veľký výber na trhu s aplikáciami, ktoré umožňujú šifrovanú komunikáciu. O nedostatok zákazníkov sa však tieto aplikácie nemôžu sťažovať. V súčasnosti majú prístup na internet viac ako 3 miliardy ľudí, pričom podľa odhadov sa toto číslo vyšplhá na 5 miliárd, už zhruba o 5 rokov. Dobrým znamením je aj rastúca popularita šifrovania medzi používateľmi, ktorí začínajú dbať aj o svoje online súkromie. Medzi šifrované aplikácie tak pribudol aj aj počin slovenskej firmy Salutis Systems.

Aplikácia s názvom Post Scriptum sa snaží od konkurencie odlíšiť poskytnutím nových riešení. Slovenská firma nepreberá zabehnutý a odskúšaný protokol Signal (axolotl), ale využíva svoj vlastný šifrovací systém. Založený je na eliptických krivkách a firma mu dôveruje natoľko, že vypísala súťaž o milión dolárov, ktoré získa ten, komu sa ho podarí prelomiť.

Šifrovanie založené na eliptických krivkách sa opiera o vlastnosti rovnice eliptickej krivky. V tom sa líši od AES, RSA a ďalších protokolov, ktoré sa spoliehajú najmä na výmenu a prehodenie znakov. Eliptické krivky ponúkajú porovnateľne silné šifrovanie ako zaužívané spôsoby, ale stačí im na to menší výpočtový výkon. Vďaka tomu sú výrazne rýchlejšie než ostatné spôsoby šifrovania.

Kontaky je možné ľubovoľne premenovať

Technicky zdatnejší záujemcovia si o tomto technickom riešení môžu prečítať podrobnosti. Firma pre nich sprístupnila dokumentáciu, v ktorej sú parametre krivky a porovnanie ich riešenia s ostatnými používanými spôsobmi šifrovania. Za jeho najväčšiu prednosť sa považuje už spomínaná rýchlosť. Práve vďaka vysokej rýchlosti krivky umožňuje aplikácia od Salutisu okrem bežne ponúkaného šifrovania textovej komunikácie aj zabezpečenú hlasovú komunikáciu. Aplikácia je tak zároveň odolnejšia voči útoku pomocou generátorov náhodných čísel.

Program je určený pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android (od verzie 4.0) a iOS (od verzie 8.0). Má moderný čistý dizajn, ktorý je v tejto oblasti štandardom.

Základná verzia aplikácie je dostupná zdarma. Ponúka hlavné funkcie, ktorými sú už spomínané bezpečné šifrované chatovanie a hovory cez VOIP (prenos hlasu internetovým protokolom). Samozrejmosťou je aj zabezpečené posielanie súborov. Platená verzia, ktorú si môžete prikúpiť za 4,99 eura, k týmto funkciám pridáva aj zabezpečené úložisko na dáta a heslá.

Pred použitím aplikácie si treba vytvoriť užívateľský účet. Ten sa vytvára pomocou emailovej adresy, ktorá slúži ako identifikátor (na rozdiel od napríklad Viberu, pri ktorom sa používa na registráciu telefónne číslo). Po potvrdení registrácie aplikácia vytvorí vaše osobné šifrovacie kľúče a môžete začať.

V android verzii je nastavenie viditeľnosti umiestnené na vysúvacej lište

Nanešťastie aplikácia trpí neintuitívnym užívateľským rozhraním, najmä jej androidová verzia. Môže za to najmä trochu nejasná formulácia textu nastavení. Pre zvýšenie bezpečnosti je užívateľ po registrácii automaticky nastavený ako neviditeľný pre iných užívateľov a pri hľadaní nových kontaktov (vykonávané je prostredníctvom emailových adries) sa preto nedá nájsť. Možnosť zmeniť toto nastavenie je dostupná hneď na lište, no nie každý používateľ si to hneď uvedomí. V iOS verzii je táto funkcia vyriešená prehľadnejšie. Výrobcu však treba pochváliť za vydanie manuálov pre oba operačné systémy, čo menej skúseným používateľom pomôže rýchlejšie sa v aplikácii zorientovať.

Napriek komplikovanejšiemu rozhraniu aplikácia po zorientovaní sa pôsobí veľmi svižne a používa sa dobre. Ponúka aj ďalšiu úroveň zabezpečenia, keďže na jej zapnutie musíte zadať vami zvolený PIN. Vďaka tomu máte istotu, že aj keď má váš telefón v rukách niekto iný, vaše správy ostávajú v bezpečí. Pri testovaní nás potešil aj spôsob notifikácie nových správ. Na hornej lište sa nezobrazuje, od koho nová správa prišla ani jej text, čo v kombinácii s PIN prístupom pomáha aplikáciu ešte viac zabezpečiť.

iOS verzia je oproti Androidovej v mnoho prehľadnejšia

Aplikácia je však stále vo vývoji a výrobca pracuje na jej sprehľadnení i zlepšení funkcií. Na finálne hodnotenie si preto bude musieť ešte nejaký čas počkať. Páči sa nám však, akým smerom sa uberá a aj to, že je to domáci produkt.

Preto ak vám spomínané nedostatky neprekážajú, či chcete podporiť slovenských vývojárov, ktorí priniesli niečo originálne a vlastné, a vyskúšať si, čo si pre vás pripravili, Post Scriptum je skvelou príležitosťou.

Naša redakcia spoločnosti poslala niekoľko pripomienok a návrhov na zmeny. Firma ich uvítala, a sľúbila, že sa ich v nadchádzajúcich updatoch pokúsi zohľadniť a vylepšiť používateľské prostredie aplikácie.

(JF)