Slovník kybernetickej bezpečnosti

All | Latest | # A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
There are currently 2 names in this directory beginning with the letter B.
BOT
Druh škodlivého softvéru, ktorý dostáva príkazy od prevádzkovateľa. Počítač sa nakazí, keď červ alebo vírus nainštaluje bot, alebo keď používateľ navštívi škodlivé webové stránky, ktoré zneužívajú zraniteľnosti prehliadača.
Slovník ENISA

Bot alebo webový robot je škodlivý program, ktorý prechádza sieťové adresy a infikuje zraniteľné počítače. Hekeri takto môžu prevziať kontrolu nad viacerými počítačmi v tom istom čase a zmeniť ich na botov (tiež známych ako zombie).
Slovník spoločnosti ESET

BOTNET
Sieť počítačov nakazených botmi. Botnety sú dnes súčasťou tieňovej ekonomiky. Prevádzkovatelia ich prenajímajú iným zločincom na rôzne účely - posielanie spamu, vykonávanie DDoS útokov, krádež bankových údajov, hosťovanie nelegálnych súborov atď.
Slovník ENISA

Hekeri väčšinou používajú botov na infikovanie veľkej skupiny počítačov, ktoré vytvoria sieť alebo tiež botnet. Akonáhle je váš počítač v sieti botnet, môže byť použitý na šírenie DDoS útokov, proxy a tiež môže byť použitý na vykonávanie automatizovaných úloh cez internet bez toho, aby ste o tom vedeli (napríklad posielanie nevyžiadanej pošty, vírusov alebo na ukradnutie súkromných informácií, ako sú prihlasovacie údaje do internet bankingu alebo čísla kreditných kariet).
Slovník spoločnosti ESET

Zdroje: